Yaşam

Atatürk Kültür Merkezinde 14-20 Kasım haftasında öne çıkan etkinlikler

PERİFERİ // 16-17 KASIM // TİYATRO SALONU // 20.00

Devlet Tiyatroları Memleketler arası Bayan Oyun Müellifleri Tiyatro Şenliği 16 Kasım’da Ankara Devlet Tiyatrosunun AKM’de sahnelenecek “Periferi” oyunuyla başlayacak. 16 ve 17 Kasım tarihlerinde Pembe Akgün’ün yazdığı, Betül Feyizoğlu Gökçer’in yönettiği “Periferi” oyunu tiyatroseverlerle buluşacak. 2. Dünya Savaşı sonrası Almanya’da göçebe olarak yaşayan bir çingene obasının öyküsünü anlatan oyun, Nazi Almanyası’nda gerçekleşen çingene soykırımının travmasını hala yaşayan çingenelerin bir taraftan ulus devlet sonları içinde kendi kimliklerini müdafaaya çalışırken, tıpkı vakitte hayatta kalabilmek için verdikleri çabaya odaklanıyor. Obada yaşayan bir çingene kızı ile bir Alman askerinin yaşadığı aşk ise çingenelerin dışarıyla olan çatışmasını ve “öteki” meselesini gözler önüne seriyor. Şenlik kapsamında oyunun müellifi Pembe Akgün, 17 Kasım günü saat 16.00’da AKM’de bir söyleşi de gerçekleştirecek. Yurt dışından 4, Türkiye’den 2 olmak üzere 6 farklı oyunun sunulacağı şenlikte, dünyanın dört bir yanından bayanların yazdığı tiyatro metinlerinin sahne performansları tiyatro izleyicisiyle buluşacak.

A.L.S.O // 18 KASIM // TİYATRO SALONU // 20.00

Atatürk Kültür Merkezi, Devlet Tiyatroları Milletlerarası Bayan Oyun Muharrirleri Tiyatro Şenliği çerçevesinde Brezilya’dan oyuncu, üretimci, direktör ve oyun muharriri Jéssica Teixeira’yı Tiyatro Salonu’nda ağırlıyor. Jéssica Teixeira’nın hem yazdığı hem oynadığı oyun, “Bir beden nasıl olur? Olanaksız görünen şey nasıl olur? İkisi arasındaki boşlukta ne olur?” sorularına karşılık arıyor. Oyun, diğerleriyle ve dünyayla daha sağduyulu bir bağ kurabilmek, daha özerk olabilmek ve özgürleşebilmek için; öz farkındalık, öz tenkit, öz hürmet, öz tahlil ve öz imaj kavramlarını her bireyin kendi vücuduyla olan bağlantısından yola çıkarak, izleyiciye aşılamayı amaçlıyor. Jéssica Teixeira, ayrıyeten 19 Kasım günü saat 16.00’da AKM’de bir söyleşi de gerçekleştirecek.

İSTANBUL DEVLET SENFONİ ORKESTRASI DENİZBANK KONSERLERİ // 18 KASIM // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri, Atatürk Kültür Merkezinde izleyicilere müzik ziyafeti yaşatmaya devam ediyor. Türk Telekom Opera Salonu’nda 18 Kasım’da gerçekleşecek konserde, şef Dmitry Sitkovetsky idaresindeki orkestratrompetçi Sergei Nakariakov’a eşlik edecek. Azerbaycanlı bestekar Fikret Amirov’un 100. doğum yıldönümü anısına sanatkarın “Azerbaycan Kapriçyosu” yapıtıyla başlayacak konser, J. Haydn ve P.I. Tchaikovsky besteleriyle devam edecek.

CARMEN // 19 KASIM // TÜRK TELEKOM OPERA SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği Carmen operası, AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda sanatseverlerle buluşacak. Dünyanın en çok sahnelenen opera yapıtlarından olan, bestesi Fransız bestekar Georges Bizet’ye ilişkin Carmen’in librettosu Prosper Mérimée’nin birebir isimli kısa romanından yola çıkılarak, Ludovic Halévy ve Henri Meilhac tarafından kaleme alındı. Birinci sefer 1875 yılında Paris’te sahnelendiğinde sert tenkitlere maruz kalan Carmen operası, ne yazık ki Bizet’nin vefatından sonra harika muvaffakiyetini yakaladı ve dünya çapında ün kazandı. İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’nin sahneye koyduğu Carmen operasında orkestrayı Zdravko Lazarov yönetecek. İspanya’nın Sevilla kentinde tütün fabrikasında personel olarak çalışan ve hoşluğuyla herkesin aklını başından alan çingene kızı Carmen’in hikayesinin anlatıldığı eserin dekor tasarımı Zeki Sarayoğlu’na, kostüm tasarımı Ayşegül Alev ve Gizem Betil’e, koreografisi Ayşem Sunal Savaşkurt’a, ışık tasarımı Giovanni Pirandello’ya, dramaturjisi ise Ravivaddhana Monipong Sisowath’a ilişkin. Yapıtın koro şefliğini Paolo Villa, çocuk korosu şefliğini de Sercan Gazeroğlu üstlenecek.

BİR PERİ MASALI RADYUM KIZLARI // 19 KASIM // TİYATRO SALONU // 20.00

İstanbul Devlet Tiyatrosu, Devlet Tiyatroları Memleketler arası Bayan Oyun Müellifleri Tiyatro Şenliği kapsamında “Bir Peri Masalı Radyum Kızları” oyunuyla seyircinin karşısına çıkıyor. Karden Kasaplar’ın yazdığı, direktörlüğünü Laçin Ceylan’ın üstlendiği oyun, Birinci ve İkinci Dünya Savaşı ortasında ABD’de orduya radyumlu saatler üreten bir fabrikadaki radyum boyama çalışanı bayanların hak arama çabasını anlatıyor. Oyunda, Madam Curie’nin buluşu, yüzyılın en kıymetli keşfi olarak ortaya çıkan ve adeta bir çılgınlığa dönen radyum elementinin ışıltılı, parlak ve karanlık yüzü ortasında giderek sıkışan gencecik bayanların harika değişimi ve savaş ele alınıyor.

KAHVE KONSERLERİ // 19 KASIM // ÇOK GAYELİ SALON // 11.00

Atatürk Kültür Merkezinin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri, yeni dönemde da klasik müzik tutkunlarını ağırlamaya devam ediyor. AKM Çok Gayeli Salonun samimi atmosferinde 19 Kasım Cumartesi günü Ankara Devlet Opera ve Balesi, ‘Genç Solistler’ konseriyle müzik ziyafeti yaşatacak. Konserde Melis Sağlam (soprano), H. Zeliha Kökçek (mezzosoprano), Mehmet Kavil (tenor), Kâmil Kaplan (bariton), Yiğitcan Tatlıoğlu (bas) ve Melahat İsmayılova (piyanist) sahnede olacak.

SONSUZLUK // 20 KASIM // TİYATRO SALONU // 20.00

AKM Tiyatro Salonu, 20 Kasım’da Devlet Tiyatroları Milletlerarası Bayan Oyun Müellifleri Tiyatro Şenliği kapsamında Fas takımının “Sonsuzluk” oyununa mesken sahipliği yapıyor. Rim Mejdi’nin yazıp yönettiği oyun, hareket halindeki bir trende uyanan 30 yaşında Halima’nın öyküsü üzerinden ilerliyor. Oyunda ne Halima ne de öbür yolcular trene nasıl geldiklerini yahut varış noktalarının neresi olduğunu bilmemektedir. Halima bu mantıksız durumu reddettiği için sorguya alınır. Trene kendi isteğiyle mi binmiştir yoksa hafızasını mı kaybetmiştir? Mantıksızlık karar sürerken gitmeli midir yoksa kalmalı mı? Rim Mejdi, gelecekten umudu olmayanların konutlarını terk etme dileğini, Halima’nın yaşadıkları üzerinden işliyor.

AKM ÇOCUK SANAT MERKEZİNDE BU HAFTA

RİTİM ATÖLYESİ // 16,18,19 KASIM // 11.00, 14.00

Ritim Atölyesi, çocuklara hem eğlenceli hem de öğretici bir tecrübe sunuyor.Eğitmen Eda Kocatürk idaresinde düzenlenen atölyede çocuklar, kendilerine dağıtılan vurmalı çalgılarla evvel ritim kalıplarını öğreniyor, sonrasında toplu olarak oluşturdukları ritim kümeleri ile çalınan müziğe eşlik ediyor. Atölye, çocukların içlerindeki müzisyeni ortaya çıkarmaları için hoş bir fırsat yaratıyor.

ERKEN MÜZİK ATÖLYESİ // 15,16,18,19 KASIM // 12.00, 15.00

Çocukları erken yaşta müzikle tanıştıran atölye, davuldan metalofona, ritim çubuklarından üçgen zillere pek çok çalgıyı küçük sanatkarların hayatına sokuyor. Çocuklar bu sayede hem ritim hislerini geliştiriyor hem de bir orkestranın modülü olma, el-göz- beyin uyumunu geliştirme ve konsantrasyonu artırma üzere kazanımlar elde ediyor. Eğitmen Eda Kocatürk’ün idaresindeki atölyede müzikle tanışan çocuklar, oyun ve müzik aracılığıyla keyiflerine keyif katıyor.

UKULELE ATÖLYESİ // 15,16,18,19 KASIM // 16.00, 16.30

AKM Çocuk Sanat Merkezindeki Ukulele Atölyesi, müziksever minikleri orijinal bir enstrümanla tanıştırıyor. Ukulelenin temel akorlarını ve parmak kombinasyonlarını öğrenen çocuklar, atölye için belirlenen şarkıyı daima birlikte çalıp söylüyor. Her atölyede orijinal bir müzikle tanışan çocuklar doyasıya eğlenirken, birebir vakitte geniş bir ukulele repertuvarına da sahip oluyor.

RESİMLE TANIŞIYORUM // 19,20 KASIM // 12.00

AKM Çocuk Sanat Merkezinde Metin Ceyran’ın eğitmenliğinde düzenlenen ‘Resimle Tanışıyorum’, minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşuyor. Çocuklar her atölyede farklı bir temayla fotoğraflar yapıyor. Hayal güçlerini fotoğrafın gücüyle birleştiren çocuklar zihinsel, fizikî ve ruhsal istikametten de gelişiyor.

RESİM SEVİNCİ // 19,20 KASIM // 11.00
Metin Ceyran ile Fotoğraf Sevinci, AKM Çocuk Sanat Merkezinde geleceğin ressamlarını yetiştiriyor. Farklı temalarda eşsiz fotoğraflara imza atan çocuklar, his ve kanılarını kâğıda aktarırken, varlıklı iç dünyalarını da boyayla dışa vuruyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DANS ATÖLYESİ // 19 KASIM // 15.30

Yaratıcılığı dışa vurmanın en hoş yollarından biri olan dans, çocuklarla buluşuyor! Can Kandara’nın eğitmenliğinde çocuklar, tanınan müzikler eşliğinde daima birlikte çeşitli kombinasyonlar oluşturup, özgün dans hareketleri ortaya çıkarıyor. Çocuklar müziğin ve dansın büyüsüyle coşarken, tıpkı vakitte vücut uyumları ve ritim hisleri da gelişiyor.

MİNİ BALE ATÖLYESİ // 19 KASIM // 16.15

BALE ATÖLYESİ // 19 KASIM // 17.45

Can Kandara eğitmenliğinde gerçekleşen Bale Atölyesi (6-8 yaş) ve Küçük Bale Atölyesi (4-5 yaş), geleceğin sanatkarlarını küçük yaştan itibaren sanatın güzellikleriyle tanıştırıyor. Atölyede çocuklar dans ve ritim maharetlerini artırmanın yanı sıra bale figürlerinin sağladığı nizam ve ölçüyle el, kol ve bacak uyumlarını geliştiriyor, canlandırılan masal ve öyküler ışığında hayal güçlerini zenginleştiriyor ve daha düzgün, istikrarlı ve kuvvetli bir vücuda sahip oluyor.

ÇOCUKLAR İÇİN YARATICI DANS // 19 KASIM // 17.00

Yaratıcı Dans Atölyesi, minik sanatseverlere yaratıcılıklarını dans yoluyla tabir etme fırsatı sunuyor. Sevdikleri müzikler eşliğinde kolay dans hareket kombinasyonlarıyla tanışan çocuklar, dans ederken doğaçlama yapmayı ve hayal güçlerini kullanmayı da öğreniyor. Minik dansçılara yaşıtlarıyla gönüllerince dans ettikleri keyifli bir tecrübe sunan atölye, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerine katkıda bulunuyor.

ÇOCUKLAR İÇİN DRAMA ATÖLYESİ // 20 KASIM // 15.00

Dilara Gülsüm Çamlıbel eğitmenliğindeki atölyede çocuklar hayal güçlerini sahneye yansıtıyor. Atölyede rol yapmayı, canlandırmayı, doğaçlamayı öğrenen çocuklar, bir olaydan yola çıkıp farklı maceralara atılıyor! Atölye, çocukların yaratıcılıklarının gelişmesine katkıda bulunurken, toplumsal marifet, bağlantı ve özgüven üzere hususlarda da sanat yoluyla güçlenmelerini sağlıyor.

UKULELE KAMPI // 20 KASIM // 16.00

Eda Kocatürk eğitmenliğindeki ‘Ukulele Kampı’, toplamda 4 başka ders ile çocukları bu cazip enstrüman yoluyla müziği keşfetmeye çağırıyor. Her ders, birbirini takip eden sıralı bilgiler içeriyor. Çocuklar her hafta yeni müzikler öğrenerek repertuvarlarını genişletiyor.

ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ATÖLYESİ // 20 KASIM // 17.00

Masallarla yola çıkıp çocukların hayal dünyasıyla buluşan atölye, geleceğin sanatseverlerine yeni keşiflerin kapısını da aralıyor. Dilara Gülsüm Çamlıbel eğitmenliğinde dinledikleri masallardan esinlenen çocuklarda farkındalığı artırmak, özgüvenli bir bakış sağlamak ve özgürce yaratma gücünü desteklemek amaçlanıyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort