Ekonomi

Hamsi Avı Başladı: Henüz İhracat Yapılmadı

1 Eylül itibarıyla denizlerdeki avlanma yasağının sona ermesiyle birlikte “Vira Bismillah” diyerek denize açılan balıkçılar, bol miktarda hamsi avlıyor. Yeni dönemde ağırlıklı olarak Marmara Denizi ile Batı Karadeniz arasında büyük miktarlarda yakalanan hamsi, iç piyasada kilosu ortalama 40 ila 75 TL arasında satılıyor ancak şu ana kadar ihraç edilemiyordu. yüksek fiyatına göre.

Önümüzdeki günlerde havaların soğumasıyla hamsinin bollaşacağı ve fiyatının düşeceği, dolayısıyla ihracatın artacağı belirtilirken şimdilik iç piyasada tüketiliyor.

Türkiye’den son avlanma döneminde 1 Eylül – 15 Mart döneminde 23 ülkeye yapılan hamsi ihracatından 5 milyon 853 bin 846 dolar gelir elde edilirken, hamsi ihracatından ise 7 milyon 209 bin 212 dolar döviz girişi sağlandı. Geçen yılın aynı döneminde 28 ülkeye ihracat yapıldı. En çok hamsi ihracatı yapan ülkeler listesinde Fransa 2 milyon 232 bin 327 dolarla ilk sırada yer alırken, onu 1 milyon 601 bin 981 dolarla Belçika ve 642 bin 441 dolarla Amerika Birleşik Devletleri izledi. En az hamsi ihracatı 40 dolarla Somali’ye yapıldı.

Son dönemde Fransa, Belçika, ABD, İspanya, İngiltere, Almanya, Ukrayna, İtalya, Suriye, KKTC, Azerbaycan, İsveç, İsviçre, Hollanda, Gürcistan, Kanada, Birleşik Arap Emirlikleri’ne hamsi ihracatı yapıldı. Romanya, Lübnan, Bulgaristan, Irak, Kenya ve Somali’nin de aralarında bulunduğu 23 ülkeye ihracat yapılırken, toplam 1 milyon 178 bin 135 kilogram olmak üzere 5 milyon 853 bin 846 dolar döviz sağlandı. – TRABZON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu