Yaşam

Türkan Şoray yıllar sonra Cengiz Aytmatov’un memleketi Bişkek’te!

Cengiz Aytmatov’un unutulmaz romanı Kızıl Eşarp’tan uyarlanan ‘Selvi Boylum Al Yazılım’ filminin başrol oyuncusu Türkan Şoray da katılımcılar arasında yer aldı. Ünlü oyuncu Şoray, Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov ve kız kardeşi Roza Aytmatov ile yazar Cengiz Aytmatov’un memleketi Kırgızistan’da bir araya geldi.

Onur Konuğu; Türkan Şoray

Yıllar önce ‘Selvi Boylum Al Yazılım’ filminin galası için Kırgızistan’da bulunduğunu söyleyen Türkan Şoray, Birinci Bişkek Sinema Festivali’nin onur konuğu olarak bir konuşma yaptı. Şoray, “Bu topraklardan dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un memleketine geldiğim için çok mutluyum. Kırgız halkının ne kadar sanatsever olduğunu biliyorum. Festivalin seyircisi bol olsun. Bu festivalin daha uzun sürmesi dileğiyle” dedi. yıllar.” söz konusu.

Aytmatov’un Evi Müzesi’ni ziyaret

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile birlikte; Cengiz Aytmatov Müzesi rezidansını ziyaret eden Türkan Şoray, Selvi Boylum Al Yazılı Sineması posterinin yanında Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov ve kız kardeşi Roza Aytmatov ile fotoğraf çektirdi.

Festival ilk kez Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Dzhoparov’un himayelerinde gerçekleştirildi; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, 26. ve 27. Dönem AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Kemal Uysal, Türkiye Sinemaları Haftası Koordinatörü Öner Kılıç, çok değerli Misafirler. oyuncular ve yönetmenler katıldı.

KAYNAK: HABER7

aksekiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu