Haber

Buzullar eridi, 1986’da kaybolan dağcının cesedi bulundu

İsviçre’nin Matterhorn dağı yakınlarındaki bir buzulda bulunan insan kalıntılarının, 1986’dan beri kayıp olan bir Alman dağcıya ait olduğu doğrulandı. Polis, dağcının adını açıklamazken, dağda kaybolan erkek dağcının insan olduğunu bildirdi. 1986 yılında 38 yaşında iken bir yürüyüş sırasında ortadan kaybolmuştur.

BBC’nin haberine göre 1986’dan beri kayıp olan dağcının bulunması, iklim krizi nedeniyle eriyen dağ buzullarının getirdiği son buluntu oldu. Dağcının cesedi, Temmuz ayı başlarında Zermatt’taki Theodul buzulundan geçen bir grup dağcı tarafından bulundu. Dağcılar buzulda bir çift yürüyüş ayakkabısı ve krampon görmüşlerdi. Buluntular üzerinde yapılan DNA testi, cesedin 37 yıldır kayıp olan şu anda adı açıklanmayan dağcıya ait olduğunu gösterdi.

ERİYEN BUZULLAR İTALYA-İSVİÇRE’DE DE SONU DEĞİŞTİRDİ

O dönemde Alman dağcı için başlatılan arama kurtarma çalışmalarının başarısızlıkla sonuçlandığı söylenirken, İngiliz dağcı Jonathan Conville’in cesedi 2014 yılında bir helikopter pilotu tarafından havadan tespit edilmişti. Conville de 1979’dan beri kayıptı. daha sonra Matterhorn buzulunun ucunda iki Japon dağcının cesedi bulundu ve bu iki dağcının 1970 yılında bir kar fırtınasında kaybolduğu belirtildi.

Dağ buzullarının erimesi, 2022’de İsviçre ile İtalya arasındaki bitişi bile değiştirdi. Buna göre iki ülkenin ortasındaki sınır, ‘drenaj ayrımı’ yani eriyen suyun bire aktığı nokta olarak belirlendi. hatasız ülkeler arasında. Ancak buzulun erimesi, bu drenaj ayrımının konumunu da değiştirdi. Böylece daha önce İtalya’da bulunan Rifugio Guide del Cervino dağı teknik olarak İsviçre’nin oldu. Bu olayın ardından iki ülke heyetleri yeni sınırın nasıl çizileceğini müzakere etmeye başladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu